Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

          Robert Henryk Żychowski, syn Wojciecha i Marii z Muców urodził się 31 maja 1898 roku we Lwowie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum Nr 7, im. Stanisława Konarskiego we Lwowie. W czasie I wojny światowej trafił do armii austrowęgierskiej 11 maja 1916 r. – jako niepełnoletni młodzieniec. Natychmiast po okresie rekruckim został skierowany do szkoły oficerskiej. Miał wtedy 18 lat. Wyróżnił się podczas walk na froncie włoskim, za co odznaczony został Srebrnym Medalem za Dzielność drugiej klasy. W międzyczasie Robert Żychowski zapisał się na studia filozoficzne na Uniwersytecie Lwowskim im. Jana Kazimierza, natomiast ze szkoły oficerskiej został skierowany na zaoczne studia prawnicze.
          Jesienią 1918 r. przyjechał do Lwowa, gdy rozpoczęła się obrona miasta. W walkach o Lwów był dowódcą I Baonu (Batalionu) Szturmowego. Następnie z wojska został skierowany do XXII Batalionu Straży Granicznej nad Zbruczem na froncie bolszewickim. Do Policji Państwowej przeszedł w dniu 1l lipca 1923 roku. Służbę swą pełnił w Kadach powiat Zaleszczyki, Skalacie i Zbarażu jako Zastępca Komendanta Powiatu. Od 1 kwietnia 1925 roku był Kierownikiem Komisariatu, a od 15 grudnia 1926 roku Komendantem Posterunku w Złoczowie. Od 23 maja 1928 roku realizował się jako Zastępca Komendanta powiatu Borszczów. W 1929 roku trafił do Mostów Wielkich do szkoły policyjnej, następnie został przeniesiony do Warszawy do Komendy Głównej Policji Państwowej. Od 1931 roku był zastępcą naczelnika pierwszego wydziału organizacyjnego, w dniu 1 kwietnia 1937 roku został awansowany na nadkomisarza.
          We wrześniu 1939 roku, wyznaczony został do formowania oddziałów Policji Państwowej na Kresach. Po 17 września wzięty do niewoli przez Sowietów i osadzony w Kozielsku. Po rozpoznaniu, iż jest wysokim rangą oficerem Policji został przeniesiony do Ostaszkowa. Pierwsza kartka z niewoli doszła do rodziny Zaborniaków w Przemyślu, w grudniu 1939 roku z miejscowości Kozielsk. Następny był list z Ostaszkowa. Więcej wiadomości rodzina nie dostała, ale co miesiąc wysyłała ojcu paczkę żywnością w pudełku po butach ( przetopiony smalec z cebulą, cukier, sól, tytoń i bieliznę). W maju 1940 roku przyszedł list, a paczka z kwietnia wróciła. Był na niej stempel Poczta Moskwa, Poczta Ostaszków i dopisek ołówkiem chemicznym - adresat wybył. Z dokumentów NKWD wynika, że został wywieziony z obozu, transportem nr 05/3, na podstawie dyspozycji z 5 kwietnia 1940 r. Został zamordowany strzałem w tył głowy, w podziemiach siedziby NKWD w Kalininie. Jego szczątki spoczywają w Miednoje.
          Robert Henryk Żychowski odznaczony został m.in. Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Obrońcy Lwowa.
          Pozostawił żonę i dwóch synów – Stanisława i Bolesława.